Dit is hoe theater jongeren met autisme helpt flexibeler te worden

theater autisme

Improvisatietheater leert je flexibel te zijn, fouten te omarmen en met zelfvertrouwen het onbekende in te stappen. Dat maakt het bij uitstek geschikt voor jongeren met autisme. Hier lees je hoe dat zit.

Het idee was om een plek te bieden aan jongeren met autisme, die spelenderwijs konden oefenen met sociale interactie. InterActing, opgericht door Saskia Maas en Pim Donkersloot, leert jonge mensen op een speelse manier om te gaan met onverwachte situaties. Inmiddels duikt het initiatief op in meerdere steden en is er naast cursussen en workshops ook een reizend showteam. Een bruisende community dus, met improvisatie als sleutel.

Rollenspel

Voor veel jongeren met autisme voelt sociaal contact als een puzzel zonder voorbeeldplaatje. Volgens de Parnassia Groep is dat een van de struikelblokken bij het praten met anderen. Want gesprekken verlopen niet volgens een vast patroon en lichaamstaal kan behoorlijk verwarrend zijn. Met behulp van improvisatietheater kunnen jongeren met autisme op een speelse manier leren om flexibel te reageren op anderen, zonder prestatiedruk.

Door steeds weer in een ander rollenspel en een nieuwe situatie te stappen leren de deelnemers om op een luchtige manier om te gaan met onzekerheid. Dat helpt hen niet alleen op het podium, maar ook in het dagelijks leven. Of, zoals student Olivia het verwoordt: “Als je autisme hebt, ben je altijd in de minderheid. Het is fijn om in een groep te zijn waar iedereen autisme heeft en samen te improviseren. Je hoeft niks uit te leggen, want je kent elkaar meteen.”

Durf te improviseren

InterActing beschouwt theaterimprovisatie als een levensles. Want net als op het podium, heb je ook in het leven geen vast script. Benieuwd geworden? Misschien leuk om een kijkje te nemen bij de voorstelling Meet the voices op 30 maart 2025.

Meer lezen


Illustratie Florine Glueck
Gepubliceerd op 9 maart 2025

Julia Houtermans is stagiair bij Flow Magazine. Ze schrijft teksten voor online, maakt de nieuwsbrief en ondersteunt de redactie waar nodig.
Promotional image

Van mental health tot goed nieuws

Flow nieuwsbrief

Wil je nog meer verhalen van Flow? Twee keer per week versturen we een mail met nieuwe artikelen.

SCHRIJF JE IN